2018-2019 Student Awards

Speech

Event Award Winner(s)
全港中小學普通話演講比賽2019 初小組-良好 Audrey Sun
孫從心 (1B)
 
初小組-良好 Whitney Lam
林佩瑜 (2C)
 
高小組-優異獎 Abbigale Lau
劉倩菲 (5A)
 
高小組-優異獎 謝諾瑩
Tammy Tse (5C)
 
高小組-優異獎 潘芯茹
Liane Poon (5F)
 
高小組-優異星獎 王綺璇
Karis Wong (5F)
MG_5617
The 70th Hong Kong schools Speech Festival
第七十屆香港學校朗誦節
小學一、二年級冠軍 Mischa Lan
藍明晞 (1D)
 
小學三、四年級冠軍 Conwill Lui
雷康楠 (4C)
 
小學三、四年級冠軍 Michael Yung
翁睿哲 (4F)
 
小學四、五年級冠軍 Karis Wong
王綺璇 (5F)
 
小學一、二年級集誦冠軍 Y1-2 Group Speech  
小學三、四年級亞軍 Vivian Cheung
張穎嵐 (4F)
 
小學三、四年級亞軍 Jasmine Cheung
張穎雅 (4C)
 
小學五年級集誦亞軍 Y5 Group Speech  
小學一、二年級粵語說故事季軍 Alton Au
區銘軒 (1D)
 
小學三、四年級散文讀誦季軍 Vivian Cheung
張穎嵐 (4F)
 
小學三、四年級季軍 Hailey Wong
黃森徭 (4F)
 
詩歌獨誦 – 普通話 – 中學一,二年級第一名 Baron Wong
黃軍皓 (7F)
 
詩歌獨誦,普通話,中學一,二年級第一名 Adrianna Chan
陳穎桐 (7D)
 
詩歌獨誦,普通話,中學一,二年級第一名 Anita Huang
黃晴曦 (8F)
 
散文獨誦 – 普通話 – 中學一,二年級第二名 Baron Wong
黃軍皓 (7F)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 2 – Boys -1st Place Hayden Leung
梁熙諾 (2B)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 2 – Girls -1st Place Andria Tang
鄧艾欣 (2C)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 2 – Girls -1st Place Joan Tso
曹仲言 (2F)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 3 – Girls -1st Place Charlotte Chong
莊琋霖 (3C)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 3 – Boys -1st Place Gabriel Ho
何柏賢 (3F)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 3 – Girls -1st Place Rachel Hung
洪銘欣 (3F)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 4 – Boys -1st Place Bryan Li
李卓霖 (4F)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 4 – Boys -1st Place Michael Yung
翁睿哲 (4F)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 5 – Girls -1st Place Abbigale Lau
劉倩菲 (5A)
 
Solo Prose Reading- Non-Open Primary 5 – Girls -1st Place Corisa Tam
譚癸榆 (5A)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 5 – Girls -1st Place Shannon Lau
劉心嵐 (5D)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 5 – Girls -1st Place Janice Yim
嚴晞林 (5E)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 5 – Girls -1st Place Gina Lam
黃靖嵐 (5E)
 
Solo Verse Speaking, Non-Open Primary 6 – Girls -1st Place Andrea Lau
劉梓穎 (6B)
 
Solo Verse Speaking, Non-Open, Secondary 1, Boys -1st Place Caton Hong
康丰銘 (7E)
 
Solo Prose Reading, Non-Open, Secondary 1, Boys -1st Place Caton Hong
康丰銘 (7E)
 
Solo Verse Speaking, Non-Open, Secondary 1, Girls -1st Place Ingrid Chan
陳容方(7E)
 
Shakespeare Monologue, Non-Open, Under age 15 -1st Place Babitha Srirajan
許芭芘 (9A)
 
Solo Verse Speaking, Non-Open, Secondary 3, Girls -1st Place Babitha Srirajan
許芭芘 (9A)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 4 – Girls -1st Place Lauren Wong
黃樂絃 (10A)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 1 – Girls -2nd Place Audrey Lau
柳心由 (1A)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 2 – Girls -2nd Place Kaylee Ko
高晞悠 (2B)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 2 – Girls -2nd Place Kate Yau
邱茝霖 (2B)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 2 – Boys -2nd Place Will Chin
錢俊 (2C)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 2 – Girls -2nd Place Joan Tso
曹仲言 (2F)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 3 – Boys -2nd Place Clayton Yung
翁泓曦 (3D)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 3 – Boys -2nd Place Avan Law
羅進謙 (3D)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 3 – Girls -2nd Place Valerie So
蘇霈晴 (3E)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 3 – Girls -2nd Place Tania Lam
林天若 (3F)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 4 – Girls -2nd Place Jay Wu
胡芷苓 (4B)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 4 – Boys -2nd Place Brandon Li
李卓熹 (4C)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 4 – Boys -2nd Place Bryan Li
李卓霖 (4F)
 
Solo verse Speaking-Non open- Secondary 1 -2nd place Sylvie Ng
吳沁彥 (7D)
 
Solo Verse Speaking Secondary 1 Boys -2nd place Baron Wong
黃軍皓 (7F)
 
Solo Prose Speaking, Open, Age 14, Boys and Girls -2nd place Babitha Srirajan
許芭芘 (9A)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 1 – Girls -3rd Place Bethany Lam
林思言 (1A)
 
Solo Prose Reading – Non-Open Primary 1 – Girls -3rd Place Audrey Lau
柳心由 (1A)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 1 – Girls -3rd Place Audrey Lau
柳心由 (1A)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 3 – Girls -3rd Place Bella Chan
陳芊予 (3A)
 
Solo Verse Speaking- Non-Open Primary 3 – Girls -3rd Place Diva Yip
葉芯滎 (3C)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 3 – Boys -3rd Place Austin Cham
湛博然 (3D)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 3 – Boys -3rd Place Ocean Tsoi
蔡賀儒 (3F)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 5 – Girls -3rd Place Corisa Tam
譚癸榆 (5A)
 
Solo Verse Speaking – Non-Open Primary 5 – Girls -3rd Place Giselle Wong
黃靖淇 (5F)
 
第三十二屆GAPSK全港普通話朗誦比賽 小學組:自選誦材冠軍 Jasmine Cheung
張穎雅 (4C)