2021-2022 Student Awards

Others

Event Award Winner(s)
International Junior Science Olympiad 2022 – Hong Kong Screening
國際初中科學奧林匹克2022 – 香港選拔賽
Second Class Honor Nikila Kahangamage
嘉樂騏 (9E)
 
Third Class Honor Chloe Li
李紀媛 (9D)
 
Third Class Honor Anakin Wong
黃柏熹 (9C)
 
Third Class Honor Josh Leung
梁可淳 (9C)
 
Third Class Honor Bob Shen
沈睿李麟 (9E)
 
Hong Kong specimen drawing competition
香港標本繪圖比賽
Outstanding award Kary Wong
黃顯晴 (9A)
MG_5617
Highly recommended award Cherry Kwok
郭晴 (10A)
MG_5617
Highly recommended award Jojo Hui
許倩瑜 (11C)
Highly recommended award Alisa Leung
梁愷晴 (8B)
MG_5617
新春行大運慈善步行 亞軍 Jasper Tsui
崔溍楊 (3C)
MG_5617
第十七屆香港校際圍棋大賽 新秀組小二第五名 Russell Li
李嘉樹 (3D)
MG_5617
全國青少年語文知識大賽菁英杯全國現場作文總決賽 小學三至四年級一等獎 Kyra Lee
李灼華 (4F)
MG_5617
小學三至四年級三等獎 Travis Leung
梁梓浚 (5D)
MG_5617
小學三至四年級優異獎 Chloe Ho
毛靄鈴 (4F)
MG_5617
全國青少年語文知識大賽菁英杯現場作文決賽香港賽區 小學三至四年級一等獎 Kyra Lee
李灼華 (4F)
MG_5617
小學三至四年級三等獎 Travis Leung
梁梓浚 (5D)
MG_5617
小學三至四年級三等獎 Chloe Ho
毛靄鈴 (4F)
MG_5617
全國青少年語文知識大賽菁英杯現場作文初賽香港賽區 小學三至四年級二等獎 Kyra Lee
李灼華 (4F)
MG_5617
小學三至四年級二等獎 Travis Leung
梁梓浚 (5D)
MG_5617
小學三至四年級三等獎 Chloe Ho
毛靄鈴 (4F)
MG_5617
第六屆中傳花少語言能力展示活動全國總展演 口語傳播獎小學組銅獎 Charlotte Tam
譚智文 (2B)
MG_5617
語言藝術獎小學組銅獎 Charlotte Tam
譚智文 (2B)
2021 中傳花少香港選拔賽語言能力展示活動香港選拔賽 語言藝術獎小學組金獎 Charlotte Tam
譚智文 (2B)
2021 中傳花少語言能力展示活動香港選拔賽 小學組即興口語金獎 Elizabeth Wong
黃曉慧 (3E)
MG_5617
小學組語言藝術金獎 Elizabeth Wong
黃曉慧 (3E)
The 37th SingTao inter-schoole debate competition
第三十七屆星島中文辯論
Best Interrogative Debater
最佳交互辯論員
Katie Ho
何芷澄 (10D)
 
ICAS High Distinction Awards Josh Leung
梁可淳 (9C)
 
High Distinction Awards Claudia Cheuk
卓藍 (10A)
 
World Mathematics Invitational 2021 (Final round)
世界數學邀請賽 2021 (總決賽)
Grade 10 – First Runner Up Iqrah Nadeem
田懿祈 (11C)
MG_5617
Grade 8 – First Runner Up Nikila Kahangamage
嘉樂騏 (9E)
MG_5617
Grade 7 – Second Runner Up Seraph Liu
廖銘祈 (8B)
MG_5617
HEART CITY DEBATE COMPETITION
中學生青年心城辯論比賽
Best Debater
最佳辯論員
Julian Yip
葉恩宇 (11B)
MG_5617
Best Debater
最佳辯論員
Charis Hung
洪嘉瑩 (12D)
青年心城十六強比賽 最佳辯員 (洪嘉瑩) Chris Hung
洪嘉瑩 (12D)
The Hong Kong School Mathematics Elite Competition 2021
全港學界數學精英賽2021
Academic Group S2 Gold Award & First in the Grade
數學組 中二 金獎暨全級第一
Nikila Kahangamage
嘉樂騏 (9E)
 
Academic Group S4 Gold Award & First in the Grade
數學組 中四 金獎暨全級第一
Iqrah Nadeem
田懿祈 (11C)
 
Hong Kong Top 10 Elite Students (Secondary Group) – Champion
全港十強精英學生 (中學組)冠軍
Nikila Kahangamage
嘉樂騏 (9E)
 
Hong Kong Top 10 Elite Students (Secondary Group) – Third Runner Up
全港十強精英學生 (中學組) 第四名
Iqrah Nadeem
田懿祈 (11C)
 
Academic Group S2 – Champion
數學組 中二冠軍
Nikila Kahangamage
嘉樂騏 (9E)
 
Academic Group S4 – Champion
數學組 中四冠軍
Iqrah Nadeem
田懿祈 (11C)
 
Academic Group P6 – Champion
數學組 小六冠軍
Elvin Lee
李漢禮 (7F)
MG_5617
Olympic Group P6 – First Runner Up
奧數組 小六亞軍
Elvin Lee
李漢禮 (7F)
Academic Group P5 – Champion
數學組 小五冠軍
Marcus Lam
林兆璋 (6F)
Abacus Group P5 – First Runner Up
珠算組 小五亞軍
Marcus Lam
林兆璋 (6F)
Olympic Group P5 – Champion
奧數組 小五冠軍
Marcus Lam
林兆璋 (6F)
Hong Kong Top 10 Elite Students (Primary Group) – Sixth Place
全港十強精英學生 (小學組)第六名
Marcus Lam
林兆璋 (6F)
Hua Xia Cup Mathematical Olympiad (Final)
「華夏盃」全國數學奧林匹克邀請賽 2021 (總決賽)
Secondary two – Second Runner Up
中學二年級季軍
Bob Shen
沈睿李麟 (9E)
 
Hua Xia Cup Mathematical Olympiad (Semi-Final)
「華夏盃」全國數學奧林匹克邀請賽 2021 晉級賽
Secondary two – First Runner Up
中學二年級亞軍
Bob Shen
沈睿李麟 (9E)
 
Hua Xia Cup (semi-final round)
華夏盃晉級賽
Second Runner Up
季軍
Brandon Lau
劉卓燊 (7D)
MG_5617
全港青年翻譯比賽 (2020-21年度) 初中組 中譯英冠軍 Sharman Tai
戴希澄 (9D)
MG_5617
初中組 中譯英亞軍 Shannon Lau
劉心嵐 (8A)
MG_5617
初中組 中譯英季軍 Eugenia Ma
馬熙晴 (9C)
MG_5617
初中組 中譯英優異獎 Michael Yung
翁睿哲 (7D)
MG_5617
初中組 中譯英優異獎 Lily Li
李宜霖 (7D)
初中組 英譯中冠軍 Michael Yung
翁睿哲 (7D)
MG_5617
初中組 英譯中亞軍 Lily Li
李宜霖 (7D)
初中組 英譯中亞軍 Hannah Leung
梁栩綾 (10D)
MG_5617
初中組 英譯中優異獎 Shannon Lau
劉心嵐 (8A)
MG_5617
初中組 英譯中優異獎 Gina Wong
黃靖嵐 (8B)
初中組 英譯中優異獎 Aston Chiu
招浩揚 (8F)
初中組 英譯中優異獎 Kaitlyn Zee
徐婉淘(8F)
初中組 英譯中優異獎 Eugenia Ma
馬熙晴 (9C)
MG_5617
初中組 英譯中優異獎 Miriam Ho
何彥霖 (9A)
MG_5617
初中組 英譯中優異獎 Alex Tam
譚善行 (9E)
初中組 英譯中優異獎 Sharman Tai
戴希澄 (9D)
初中組 英譯中優異獎 Julie Dai
戴芷凝 (10F)
  最熱心參與學校獎 PLKCKY
  最優異成績學校獎 PLKCKY
EOM 2021 Summer Championship Champion Ian Chan
陳頌謙 (2G)
 
My Stage inter-school fashion design competition Champion Belle Yu
余臻兒 (12A)
MG_5617
Outstanding Alice Li
李思明 (12B)
Scholastic Chess Tournament 2021 Chess Championship Division D – Champion Josh Leung
梁可淳 (9C)
MG_5617
第17屆香港校際圍棋大賽 高小學組亞軍 Aiden Yeung
楊啟胤 (6C)
MG_5617
Tashia Ngai
魏芷琳 (6E)
Freeman
盧知行 (7D)
中學組優異獎 Oliver Chan
陳浩謙 (10C)
MG_5617
Kahangamage Nikila Thisum
嘉樂騏 (9E)